K tomu, abyste započali zázračný proces vzniku nových rostlinek, vám stačí čistá pitná voda, místnost s pokojovou teplotou a vhodná nádoba. Můžete využít starý keramický talíř nebo zavařovací sklenici, ovšem sofistikovanější, a především jednodušší způsob jsou speciální nádoby ke klíčení.
Jednou z nich je nakličovací miska. Tvoří ji čtyři válcové nádobky z akrylového skla poskládané na sebe, do horních tří nasypete semínka, spodní slouží k odkapávání přebytečné vody, kterou v průběhu klíčení všechny nádobky proplachujete. Voda v nich totiž nesmí zůstat, aby se tu netvořily plísně. Výhodou těchto nádob je, že není třeba o jejich obsah úzkostlivě pečovat, stačí je v průběhu klíčení pouze dvakrát za den propláchnout vodou e nechat ji odkapat.
Tři patra misek umožňují klíčení tří různých druhů semínek současně, vůbec nezáleží na tom, která to budou, a tak nad sebou vám vzejde postupně třeba cizrna, řeřicha a žito.
Nezapomínejte na namáčení
Před samotným klíčením je nutné všechny plody nejprve namočit do studené nebo vlažné vody, nejlépe v temné místnosti, v ideálním případě přes noc. Tím se v plodech aktivuje životní fáze tvorby nových rostlinek. Namáčením ve vodě zvětší semínka svůj objem a pak už jen stačí ponechat je v miskách pouze vlhké a dvakrát denně je proplachovat.
Tělo si musí na klíčky zvyknout
Především je třeba si uvědomit, že jde o nesmírně koncentrovaný zdroj biologicky cenných látek, a že to není běžná potravina, abyste jí na posezení snědli plný talíř. Obsah vitamínů a enzymů je v klíčcích mnohem vyšší, než v samotné dospělé rostlině. Zpočátku s konzumací nespěchejte, stačí jen necelá jedna polévková lžíce za den, po měsíci můžete dávku zvýšit až na dvě lžíce. Jezte je syrové, abyste nepřišli o cenné enzymy a některé vitamíny, které se tepelnou úpravou ničí.