Turistika jako taková představuje poměrně moderní fenomén, který vznikl koncem 18. století. Spojujeme si ho především s romantismem. Představitelé romantismu milovali krásná divoká zákoutí, které cíleně vyhledávali. Například český čelný představitel romantismu Karel Hynek Mácha cestoval velmi rád a na velké vzdálenosti. Nebyl jen zdatný básník, ale také kreslíř, z jeho cest se totiž dochovalo velké množství kreseb. V 19. století dochází k velkému rozmachu turistiky a to dokonce i na českém území, kde vzniká Klub českých turistů.
Cestování v minulosti
Nicméně pomineme-li četné kupecké cestování a politické cesty, lidé cestovali již dřív, ale nejednalo se o turistiku jako takovou. Setkat se můžete s těmito způsoby.
- Pouť– ve středověku lidé cestovali na svatá poutní místa. Tyto cesty rozhodně nebyly pro zábavu, ale kvůli pokání. Lidé cestovali do Říma, Jeruzaléma, nebo Santiaga de la Compostely. To byly tři poutní pilíře, ale poutních míst samozřejmě existovalo a dosud existuje mnohem víc. Časem lidé shledali, že cestování představuje poměrně zajímavou kratochvíli a cestovali nejen z kajícných důvodů, ale také za poznáním. Dochovala se celá řada cestopisů. Některé jsou velmi fundované, některé zase spíše kratochvilné.
- Letní sídla– na dovolenou v tom obvyklém slova smyslu sice naši předkové nejezdili, ovšem šlechtici a to i ti chudší měli bez výjimky své letní sídlo a nezřídka nejen jedno. Letní sezóna byla velmi oblíbená, na lovy se sjížděli šlechtici z okolí, dámy zase pořádaly četné dýchánky. Na zimu se pak vracela šlechta do svých zimních sídel, aby se věnovali politice, obchodu a čas si krátili například prostřednictvím plesů a divadelních představení. Pokud máte pocit, že v každé druhé vesnici stojí zámek, tak alespoň víte proč. Jednalo se o takovou trochu honosnější alternativu chalupy.